The Mists of Avalon

27. září 2010 v 18:30 | Werí

Mlhy Avalonu

.

Stará legenda ožívá v dosud nepoznaném světle
Kdo tahá za pomyslné nitky a usiluje o moc?

Nábožensky rozvrácenou zemi sužují nájezdy barbarů. Je potřeba nového krále, který sjednotí zemi a nastolí blahobyt. Tím se má stát Artuš, nemanželský syn lady Igraine a Uthera Pendragona. K míru ovšem vede dlouhá a trnitá cesta. Křesťanství začíná vytlačovat pohanskou víru a bájný Avalon i jeho knežky chtějí udělat vše pro to, aby nebyli zapomenuty. Začíná nebezpečná hra o moc plná intrik a válek. Povede se nakonec dosáhnout v zemi míru...?Tentokrát se ve "filmovém koutku" zaměřím na mou nejoblíbenější adaptaci filmu na téma artušovských legend.
Dílo vzniklo již v roce 2001, takže není jedno z nejnovějších, ale i přes své razítko: TV film se může pochlubit poměrně propracovaným dějem a stopáží dlouhou 3 hodiny. Doufám, že délka filmu vás neodradí od shlédnutí a kdyby náhodou chtěla, tak lákadlem tohoto filmu jsou místa natáčení. Téměř celý film je točen na území ČR a zahlédnete zde i pár známých tváří (např. Kláru Issovou)
Film v dostal v roce 2002 ocenění Emmy.
Zvláštním lákadlem filmu je ovšem ještě jedna věc. Je to s jistotou jediný film, ve kterém uvidíte ve švédské trojce Guineveru, Artuše a Lancelota :D
Ovšem hlavní změnou od všech ostatních adaptací jsou výrazně propracované osobnosti žen.
Ženy jsou zde hlavními hrdinkamy, jsou zobrazovány jako silné a nezávislé, čímž se film výrazně liší od většiny jiných historických filmů, kdy jsou přízvisky: Odvážný, chytrý, silný titulováni především muži.
Právě z toho důvodu je tato adaptace často nazývaná feministickou, přesto že režisérem je muž.
Další změnou od klasické legendy je postava Morgaine, kterou budeme všichni jistě znát jako proradnou nevlastní sestru krále Artuše, lačnící po moci, vychovávající svého syna Mordreda v nenávisti vůči vlastnímu otci - Artušovi.
Nene, všechny tyto představy hoďte za hlavu předtím, než usednete před obrazovky.
Zde je Morgaine líčena jako milující sestra a spravedlivá žena, které osud nevyložil zrovna nejšťastnější karty. Pro svého bratra Artuše by udělala cokoliv.

Hodnocení : 4,5/5

Dávám 4 hvězdičky, i když je to spíš 4 a půl. Děj byl občas mírně vleklý, ale hluchých míst přesto nebylo tolik. Hlavním plusem filmu je originální ztvárnění, které mu spousta lidí vyčítá, já ho ovšem považuji za klad. Výkony herců byly přesvědčivé a nebyl tam nikdo, kdo by mi vyloženě neseděl do role. Možná kouzelník Merlin byl trochu... zvláštní, ale nic proti gustu :) Rozhodně tento film zařazuji mezi jeden ze svých nejoblíbenějších historických filmů a že sem fanoušek historických filmů, takže kdo ještě neviděl, rozhodně neprohloupí, když se na něj podívá :)

Klady: Originalita, krásné scenérie, muzika
Zápory: Stopáž, občasné nelogičnosti
Oficiální trailer sem nenašla, ale snad tohle postačí :)

Obsah

Příběh začíná v době, kdy se do Anglie dostává křesťanství a střetává se zde se starou pohanskou vírou. Do rozvrácené země navíc přichází barbaři, využívající nejednotné země ve svůj prospěch. Vraždí a drancují vesnice.
Země potřebuje silného krále, který by ji dokázal sjednotit a vypořádat se s náboženskými rozdíly.
O konec válek se snaží i Vivian, kněžka sloužící Bohyni. Zaslíbila jí svůj život a nechce dopustit zánik Avalonu. Prorokuje narození dítěte, které spojí rozpadající se zemi. Tím dítětem má být Artuš, nemanželské dítě lady Igraine a Uthera Pendragona.
I přes snahy Igraine s osudem bojovat, podvede svého manžela Garloise, který je následně zabit. Teď už ona, i její dcera Morgaine, čekají na narození potomka.
Artuš je vychovávan v obojí víře, věří v křesťanského Boha i v pohanskou Bohyni.
Když nadejde čas, pro děti si přijíždí Vivan. Morgaine putuje na Avalon a stává se kněžkou Bohyně. Artuš odjíždí s Merlinem, aby se naučil všemu, co potřebuje dobrý vladař. Jejich cesty se rozdělí a oni nevědí, jestli se ještě někdy shledají.

Na Avalonu se Morgaine setkává se svým bratrancem: Lancelotem, do kterého se bezmezně zamiluje. Jeho srdce ovšem patří jiné, tajemné dívce, kterou zahlédne přes avalonské mlhy - její jméno je Guinevera.
Morgaine se ovšem musela připravovat na něco jiného, na svátek Beltane, který byl svátkem plodnosti (jen pro zajímavost, my tento svátek slavíme také, ovšem jako Pálení čarodejnic :)), kdy měla své tělo darovat cizímu muži. Nemohla s tím nic dělat, jen v duchu doufala, že tím cizincem bude Lancelot. Pravda ovšem brzy vychází najevo. Cizím milencem nebyl Lancelot, ale její vlastně bratr - Artuš.
Svoje tajemství si ovšem Morgaine nechává pro sebe, stejně jako zprávu o svém těhotenství. Nechce svého bratra zatěžovat, protože má před svatbou. Získal totiž Excallibur, byl korunován na krále a byl zaslíben krásné Guineveře. Její křesťanská víra a jeho slib vůči Avalonu, měli přinést zemi mír.
Morgaine odchází do ústraní ke své tetě Morgause, kde porodí a později je nucena odejít a nechat jí malého Mordreda v péči.

Mezitím nastávají na hradě problémy. Guinevera a Artuš stále nemohou počít dítě, které by mělo být dědicem trůnu. Zoufalá manželka požádá o pomoc Morgaine. Když nepomohli přímluvy u Boha, pokusí se využít síly Bohyně. Morgaine ovšem nepočítá s tím, že do královského lože ulehne rovnou se dvěma muži - s Artušem i Lancelotem. I přes to všechno mladá královna dítě nepočne.

Problém s početím ovšem není jediný, který zem sužuje. V ústraní roste jeden, daleko nebezpečnější nepřítel. Mordred Pendragon roste a Morgause do jeho srdce vlévá žášť a nenávist vůči králi Artušovi. Připomíná mu, že on je prvorozený syn a jako takový má jen on právo zasednout na trůn po smrti Artuše.

Mordred se tedy vydává na Camelot a stává se jedním z rytířů kulatého stolu. Postupně si získává Artušovu důvěru, kterou nutně potřebuje ke splnění svého ďábelského plánu.
Nakonec mu odhalí krutou pravdu, která zasáhne Artuše nepřipraveného. Zjištění, že má syna a ještě k tomu se svou sestrou s ním otřese. A nejenom s ním, nešťastná Guinevera se po zjištění, že král už prvorozeného má vrhá do Lancelotovy náruče. Když je odhalena, rozhodne se pro radikální krok,
rozhodně se odevzdat se Bohu a odchází do kláštera, kde stráví zbytek života.

Mordred však mezitím zahájil svůj krutý plán, vystavěl si vlastní armádu z barbarských Sasů a sám se postavil do jeho čela ve vlčí kůži.
Na obranu země vyráží se svým vojskem Artuš a rozhodující bitva může začít. Meče řinčí a krev smáčí zem, osud otce i syna je již ovšem zpečetěn. Jsou předurčeni ukončit své životy navzájem.
Mordred umírá již na bojišti, Morgaine přijíždí pozdě. Synovi již může dát jen poslední polibek. Její bratr ovšem ještě žije. Morgaine mu plní poslední přání, odváží ho na Avalon, který se stane jeho posledním spočinutí. Jeho tělo zahalí...mlhy Avalonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 18. října 2010 v 19:41 | Reagovat

Mlhy Avalonu miluju - zaujalo mě, že ženy jsou tam líčeny jinak než ve většině historických filmů. Mocx hezká recenze, jen tak dál :D Taky jsem fanynka historických filmů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama