My sister's keeper

23. září 2010 v 22:47 | Werí


..

Udělali byste cokoliv pro svou sestru?
A co kdyby vás požádala, abyste jí nechali zemřít...?

Každé dítě se rodí z lásky, nebo snad ne? Anna byla počata "in vito", za účelem toho, aby pomohla své sestře Kate, které diagnostikovali leukémii. Od malička trpěla pod jehlami a skalpely doktorů, jen aby své sestře prodloužila život. Nic ale nezabírá a leukémie se stále vrací. Kate začínají selhávat ledviny a po Anně se očekává, že jí jednu svou ledvinu poskytně, co když má ale Anna dost doktorů a nechce se vzdát svého orgánu...?Hodnocení: 4,8/5

Je trochu divné napsat o dramatu s takovýmto námětem, že je úžasné. Není ani jedinečné, bylo tu tolik filmů s podobnými náměty, ovšem slovo nezapomenutelný bude nejspíš to pravé. Herecké výkony byly dost přesvědčivé, obzvlášť mladičká Sofia Vassilieva (Kate), které uvěříte každičkou slzu. Možná mi pořád trochu neseděl výhon Cameron Diaz, ale nejsem si jistá jestli to nebude pouze tím, že jí doteď znám jen z romantických komedií.

Film určitě zaslouží pět hvězdiček, jako drama splnilo svůj účel a musím říct, že takhle už mě žádný film dlouho nerozbrečel. Přitom myslím, že tam nebyl vyloženě nátlak na emoce, celá ta situace drala slzy do očí už sama o sobě. Co je na tom nejsmutnější? Že dětí s leukémií je stále mnoho a některé z nich nikdy nepoznaly normální život a možná také trochu to, že někdy jsou rodiče slepí a pro záchranu jednoho dítěte riskují život druhého, aniž by mu dali možnost volby.
Takže sečteno a podtrženo, pokud se nebojíte srdcervoucích filmů, určitě se na film podívejte :)

Klady: Nejsou tu hluchá místa, všechno působí dost věrohodně, emoce
Zápory: Scény s právníky jsou občas trochu zvláštní

(doporučuji originál, dabingem se kouzlo filmu dost ztrácí)


Oficiální trailer

Obsah

(obsahuje spoilery, kdo o ně nestojí, nečte :))

Kate rozhodně nemá život jako každé jiné děvče, už ve dvou letech jí diagnostikovali leukémii a rodiče ani starší bratr nejsou vhodnými dárci kostní dřeně. Co s tím? Doktor navrhuje radikální krok, ve zkumavce vytvoří dalšího sourozence a postarají se, aby měl s malou Kate perfektní shodu. Matka nadšeně kývne, je pro svou dceru schopna udělat cokoliv.

Tak se tedy narodí Anna, už od malička chodí po doktorech, kde jí odebírají kostní dřeň a ostatní věci, které jsou nutné. Na sále jí musí držet dva lidé, aby se to povedlo a přesto matka necítí žádnou vinu za to, že malá Anna žije jen proto, aby prodloužila život Kate.
Všechno se ovšem změní, když je Anně 11 let. Kate selhávají ledviny a její malá sestra je tlačena do darování orgánu. Postaví se ovšem na odpor a podává žalobu na vlastní rodiče. Chce dosáhnout svobody v rozhodování o vlastním těle. To se ovšem její matce nelíbí, označí jí za sobeckou a stále se jí snaží přesvědčit, že ledvinu darovat musí.

Následuje spousta právních tahanic, ze kterých nakonec výjde najevo, že Anna není ta, kdo nesouhlasí s transplantací. Kate je příliš vysílená z operací a chemoterapií, chce zemřít, ale neví, jak to říct matce.

Vše nakonec výjde najevo a Kate umírá, přesně tak, jak si přála. Je šťastná, prožila v životě spoustu bolesti a nikdy neměla plnohodnotný život. Přesto prožila nejšťastnější chvíle svého života. Zamilovala se, dostala první polibek, dokonce i první sex (nehledě na to, že jí bylo teprve 13) a to všechno kvůli leukémii, Tylera totiž poznala v nemocnici. Smrt si ho ovšem vzala ještě dříve, než ji. Zdrcená a nešťastná se už těšila na to, kdy se znovu uvidí. A když se po ní někomu zasteskne, stačí zajet do Montany, přesně tam bude čekat a dívat se :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama