Nezouvejte dětské střevíčky...

6. listopadu 2010 v 10:53 | Werí |  Téma týdne
Dospělost. Možná zvláštní téma k úvaze, protože každému se vybaví něco úplně jiného. Po právní stránce je dospělý každý, kterému je 18 let. Do psychické dospělosti mají ale kolikrát daleko i třinátníci, chovající se jako puberťáci.
O čem tedy dospělost je? O chování? O zkušenostech? Každé z toho zřejmě bude mít svůj díl.
Někdy se mohou i menší děti chovat dospěleji, než spousta osmnáctiletých. A jak je to možné? Kola osudu je donutila odhodit dětské střevíčky a začít se chovat zodpovědně dříve, než by oni sami chtěli. Například po smrti jednoho nebo obou rodičů, kdy se musí postavit na vlastní nohy, protože se s nimi nikdo mazlit nebude. Spousta z nich se snaží postarat o mladší sourozence, i když sami by potřebovali někoho, kdo by je vychovával.
Z patnáctiletých děvčat, která by se měla honit za klukama a přemýšlet nad módními trendy se najednou stávají zkušené třicátnice, které jsou nuceny starat se o otce, který bez matky v domácnosti nic nezvládne a o mladšího sourozence, který si stále zapomíná brát svačinu do školy. Jejich dětství je v troskách, protože jim na bedrech leží tolik zodpovědnosti - staly se matkami, které musí zaopatřit svou rodinu.
Je vůbec možné říct, jak by se dospělý měl chovat? Myslím, že ne. Proč by si i oni nemohli dovolit udělat nějakou chybu nebo se vrátit do dětských let. Proč by měl každý, kdo překročí práh dospělosti, zahodit hračky a své dětské sny? Vždyť jen ta dětská vzpupnost,  zarputilost a víra, která vydržela, jim pomáhá pokaždé vstát zpět na nohy a bojovat dál, protože každý v sobě máme dítě a je jen na nás, jestli se za něj budeme stydět nebo ho občas  v soukromí domova, necháme obejmout svého nejoblíbenějšího plyšáka.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Týna.MAT Týna.MAT | Web | 6. listopadu 2010 v 11:14 | Reagovat

Pěkně napsaný článek.. tvůj názor se mi líbí a myslím že máš pravdu.. :) Bez toho dítěte v sobě by jsme byli nic..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama