Devil

19. ledna 2011 v 17:38 | Werí
..
Ďábel má mnoho podob, ale vždycky si vás najde, ať jste kdekoliv.

Každý za své hříchy musí zaplatit, jenže někdy je ta cena až příliš vysoká. Pětice lidí, která uvízla ve výtahu se má brzy přesvědčit, že hřešit se nevyplácí. Nikdo ovšem netuší, že jsou součástí hry samotného pána pekel.Film, který je něco mezi horrorem a thrillerem. Je to poměrně nová tvorba z roku 2010, zaslechla jsem o něm, tak jsem se rozhodla film shlédnout, i když tyto filmy až tak moc nesleduji. Rozhodně mi vyhovala krátká stopáž (film měl pouze 1 hodinu a 15 minut), která odstraňovala hluchá místa plná bezpředmětných rozhovorů, kterých je obvykle všude plno.
Téma celého filmu není nijak nové ani neokoukané. Takových, kde hlavní roli hraje ďábel, je celá řada, ovšem nemohu se považovat za znalce těchto filmů, takže pro mě ten nápad byl praktiky nový.

.

Hodnocení: 4/5
Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem ale zvolila čtyři, protože přecijen to nebylo až tak marné. Konečně jsem objevila nějaký horror, který není o tom ukázat co nejvíc nechutných věcí, co to jen jde. Neříkám, že netekla krev, ale rozhodně jí nebylo nijak přehnaně. Jen opravdu v rámci nutnosti. Film si spíše zakládá na ztísněném klaustrofobickém pocitu, který má vyvolat a občas se mu to i daří. Vlastně je i docela zajímavé hádat, kdo nakonec bude ten, kdo to všechno způsobil. Navíc, jak už jsem řekla, krátká stopáž je velikým plusem. Navíc muzika pomáhá nabudit atmosféru, takže pokud máte náladu na nějaký ten Béčkový horror (no i když spíš thriller) Ďábel není tak špatná volba :)

Klady: Krátká stopáž, muzika, svižný děj, nepředvídatelnost (alespoň pro mě ne, netušila jsem, kdo to bude)
Zápory: Spousta dějových nelogičností (ale v kterých horrorech nejsou)

Oficiální Trailer
Obsah

"Buďte na pozoru, buďte bdělí! Váš protivník ďábel jako řvoucí lev obchází a hledá, koho by pohltil."

..

Úvodním textem filmu se dostáváme k zajímavě vytvořeným titulkám. Je to pohled na jedno z velkých amerických měst, ovšem vzhůru nohama. Prolítáme okolím, až se dostaneme do výtahové šachty a z ní do budovy, ve které se celý příběh odehrává. Jsou obohacené působivou muzikou, která vám dá okamžitě najevo, že rozhodně nekoukáte na komedii.

Jako první se setkáváme s detektivem vyšetřujícím záhadnou sebevraždu muže, kterého našli na kapotě náklaďáku. Hledání ho zavede až do mnoho patrové budovy plné kanceláří. Poté se pozornost zaměří na jeden z výtahů, který má číslo 6. (Jak prozíravé, bylo tam moc málo výtahů na to, aby mohl mít číslo 666 :D). Dovnitř postupně nastoupí pět lidí - otravný obchodník Vince, stará paní Jane, jeden z členů ochranky Ben, mladá žena Sarah a nakonec bývalý mariňák Tony. Výtah se během jízdy zasekne a pětice lidí zůstává uvězněna.
O problému se ihned dozvídají zaměstnanci v kontrolní místnosti, kteří vysílají mechanika, aby výtah opravil. Jsou restartovány pojistky, které na okamžik vyhodí proud, problém to ovšem nevyřeší. Lidé začínají být nervózní a vyděšení, neboť světlo stále bliká. Při dalším výpadku prudu je Sarah zraněna na zádech. Všichni se začínají dohadovat, kdo z nich za to může. Napětí stále roste a výtah se nedaří opravit.
Jeden z členů ochranky, který je silně věřící, v kontrolní místnosti zahlédne na obrazovce z výtahu zvláštní záblesk, který se podobá lidské tváři. Nikdo ho ovšem nebere vážně.
Lidé ve výtahu se mezitím snaží dostat ven, marně. Do kontrolní místnosti doráží i detektiv, který se začne případem zabývat, jelikož se objevila zranění - zavolá techniky a hasiče.
Při dalším výpadku proudu v kabině se ovšem začínají dít moc zlé věci. Praskne zrcadlo a střep smrtelně poraní obchodníka, který v zápětí umírá. Cestující se začínají podezřívat navzájem.
Detektiv mezitím zjišťuje, že sebevrah vyskočil z okna právě této budovy. Nechal dopis na rozloučenou, ve kterém stojí: "Slyším, že se blíží kroky ďábla." Nikdo ovšem stále nebere varování vážně. Mezitím se dozvídáme, že detektivova žena a syn byli zabiti před pěti lety při autonehodě. Viník nehody z místa ujel a nikdy nebyl chycen.
Technik, který se pokouší spravit výtah nešťastnou náhodou padá do výtahové šachty. Při dopadu na střechu výtahu vyděsí cestující, protože se po stropě začne rozlévat krev.
Další zjištění týmu detektivů příchází poté, co si ověřují totožnost osob ve výtahu. Přichází na to, že Vince byl podvodník, Sarah lhářka, Jane zloděj a člen ochranky Ben je násilník. Jenom o Tonym stále nikdo nic neví.

..

Při dalším záblesku proudu v kabině přichází další mrtvý člověk. Stará paní Jane zůstane viset u stropu s kabelem kolem krku. Poté věci ve výtahu nabývají na intenzitě. Zbývají tu tři živí lidé, kteří se navzájem podezírají z vraždy. Ochranka je pomocí vysílaček uklidní a nechá každého stát v jiném rohu. Všichni začínají postupně věřit tomu, že se pravděpodobně jedná o něco nadpřirozeného. Hasiči se pokouší dostat do výtahu, kde se mezitím objevila další mrtvola - člen ochranky Ben.
Najednou tu zbývá jen Sarah s Tonym, kteří se pokusí zaútočit jeden na druhého. Díky zásahu policie na vysílačce se ovšem opět nechávají uklidnit a pokládají na zem střepy, které drželi v ruce. Ihned ovšem následuje další výpadek proudu a ve výtahu již zůstává jediný živý člověk - Tony.
Zoufale sedí na zemi a snaží se zachránit ještě stále dýchající Sarah, když vtom se mu před očima objeví někdo, koho nečekal - Jane. Ano, ta stará paní, která zemřela jako druhá. Zjišťujeme ovšem, že právě ona je tím ďáblem, který trestal hříchy všech, kteří se dnes objevili ve výtahu. Jak se ovšem zachránit před mocí ďábla? Přiznáním. Tony přiznává vše, co provedl - on byl ten řídič, který narazil do auta detektivovy manželky. V tu chvíli nad ním ďábel ztrácí svou moc a mizí.
Jediného přeživšího odváží detektiv, který mu velice překvapivě (a dosti kýčovitě) oznámi, že mu odpouští.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ufoun Ufoun | Web | 19. ledna 2011 v 19:54 | Reagovat

Na tenhle film se chystám už dlouho a popravdě- moc se těším, o víkendu se k němu snad dostanu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama