Rasismus - Normální věc nebo přežitek?

17. února 2011 v 12:17 | Werí |  Téma týdne
Toto téma týdne mě poměrně zaujalo, tak jsem se rozhodla napsat článek. Na rovinu a otevřeně hned na začátek přiznávám, že ano... jsem rasista. A Ano, jako u většiny je moje nesnášenlivost zaměřená téměř výhradně na romy, ale co si budeme nalhávat... postupné rozpínání vietnamské komunity mi už také začíná lézt na nervy.
Co se týčer romů, nejspíš je to dáno tou vštěpovanou nesnášenlivostí, ovšem postupem času si člověk získává i svoje zkušenosti, které mohou jeho úsudek navyklat. Jelikož ovšem musím přiznat, že za svůj život sem poznala pouze jedinou rodinu romů, kteří byli slušní, nezměnilo to můj názor na ně. Byli to naši původní sousedé - milí, možná trochu hlučnější, ale řekla bych, že to je hodně dáno i národností (máme teď v bytě pod námi Itala a ten je taky hlučný až až). Ovšem děti pravidelně docházeli do školy (teď navštěvují i střední), dům měli čistý, nikde žádný zápach a manžel od rodiny vlastnil jistou stavební firmu a měl pod sebou pár zaměstnanců. Proti takovým lidem přece nemůžu nic mít, proč taky. S dcerou jsem se kamarádila, chodila k nim na návštěvy a nevadilo mi to.
Další zkušenost už byla ovšem horší. Po nastěhování do nového bytu se pod námi usadila rodinka cikánů (nemůžu jim snad ani říkat jinak), s kupou dětí. Ani jeden z rodičů nepracoval, nebrali naprosto žádné ohledy na sousedy, když se někdo ozval, že jsou hluční, div vás neseřvali. Po chodbě se linul poměrně nechutný smrad z jejich bytu. Děti často nechávali samotné doma, když šli do hospody. Tak tohle je ovšem hnus, velebnosti. Tohle byla totiž přesně ta představa o cikánech, kterou jsem měla a do té doby téměř nechápala. A přiznávám se, když jdu městem a opodál vidím skupinku cikánských dětiček, radši se jim klidím z cesty.

Ovšem stále si myslím, že rasismus rozhodně sahá až daleko do minulosti. Všechny nesnášenlivosti mezi kmeny, války. Pozděli války mezi národy, kteří se nemohli vystát. Každý si svým způsobem hrabe na vlastním písečku a co je jiné, může ten váš písek ohrožovat. Pokud časem zjistíte, že jste narazili na slušné lidi, zábrany poměrně opadnou. Na druhou stranu, pokud ste natrefili na tu "typickou" chátru, tak to zřejmě vaše předsudky ještě posílí.

Největším problémem je podle mě ovšem snaha státu dělat z romů chudinky. Když se oboříte na jiného "bílého člověka", nic se neděje, ale jak spustíte na roma, už je to rasismus. Sami se za něj staví a omlouvají tím všechno, co dělají. Stěžují si, že jim nikdo nedá práci, přitom o ní většinou ani nestojí. Protože ti romové, kteří pracovat chtějí, tu práci obvykle mají a neflákají se. A omlouvání romských dětí, že studium pro ně není přirozeně priorita, je dost ubohé. Chtějí studovat, tak studují, i když je to nebaví. Nechtějí studovat, tak se o ně prostě nestarejte. Kdyby se "normální" dítě flákalo, neučilo se, chodilo za školu... nikdo se s ním nemazlí a prostě ho ze školy vyhodí. Ale ne, romové to nemají ve své povaze, tak jim musíme pomáhat. Příjde mi, že vláda je prakticky staví ještě víc proti nám, místo aby je zařadila do společnosti. Jednoduché věci udělala Kanada, která jim přestala dávat dávky a co myslíte, odstěhovali se... Francie posílala romy pryč ze státu... že  by to byla jen náhoda, že všichni stojí jen proti nim. Chudáčci...

Omlouvám se, jestli můj názor někoho pobouřil, každý názor je jiný a přiznávám, že můj je možná zcestný, ovšem podložený zkušenostmi, které si prostě vzít nenechám...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 skodulka skodulka | Web | 17. února 2011 v 13:18 | Reagovat

Holka já s tebou naprosto souhlasím! Mám naprosto stejnej názor a myslím, že opravdu není scestný! Taky si myslím, že se romové za rasismus pořád staví, přitom zdaleka o žádnej rasismus nejde..! Jinak si nedokážu vysvětlit jak je možný že bílej člověk za napadení roma dostane 15 let naproti tomu rom, kterej ubodá babičku nůžkami dostane sotva 5... Jo takhle vypadá rasismus..? Nemyslím si!

2 Zlatka Zlatka | Web | 17. února 2011 v 13:37 | Reagovat

Já jsem rasistka - ale jen co se týče romů. Čenoši ani vietnamci mi nevadí, vlastně je mám docela ráda, ale romy fakt nepřekousnu. Za celý svůj dosavadní život (15let) jsem potkala jen dva slušné romy, jednu holku a jednoho kluka. Ale u dotyčného kluka je to doma taky "zajímavý", jsou čistotní, chodí doprdáce atd. to jo, ale jinak bych řekla, že jeho tatík je cvok. Takže jsem zvědavá, jak se to na něm podepíše.
Romy nemám ráda za to, jak se chovají, co všechno si dovolují a vůbec... proč by měli mít tolik výhod oproti nám Čechům? My jsme ve vlastní zemi, tak ať nepyskují... To že ostatní země pyskují, jací jsou Češi rasisti a oni sami je přitom ze svých zemí vyhodili... no mě z toho stojí rozum. Ať se vážnějí romové nediví, že jsme rasisti, když si za to můžou sami, že se tak "skvěle" reprezentují... A vláda jim dáva tolik výhod, protože co by pro chudáčky romy neudělali, že...?

3 Leni-chan Leni-chan | Web | 17. února 2011 v 20:26 | Reagovat

...neřekla bych to líp. Každý den musím kolem skupiny romské mládeže procházet a i když je to uprostřed města, kde chodí lidi, stejně bych radši byla neviditelná.
A rasismus už je pro ně, jak říkáš, spíš jenom omluva, aby nic nemuseli, než to, že jim někdo doopravdy něco dělá. Je sice smutné, co se stalo Natálce, jenomže všichni se ohánějí právě jenom tím, a na to, jak to chodí častěji se moc nehledí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama